Championship Show results Norfolk Terrier
THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GREAT BRITAIN
CHAMPIONSHIP SHOW
BRACKLEY LEISURE CENTRE
NORTHANTS NN13 6JJ
On Saturday 29th September 2012
JUDGE: MISS DIANE JENKINS (Kinsridge)
BEST IN SHOW & DOG CC:
CH JAEVA MADE IN GOLD
RESERVE BEST IN SHOW BEST OPPOSITE SEX & CC:
BRICKIN HOP AND SKIP
RESERVE DOG CC: RUBY RUEBEN
RESERVE BITCH CC: VICHEA DOT AND CARRY
BEST PUPPY: BLAKENS XPRESS YOURSELF
BEST VETERAN: CH HOBSONS CHOICE AT MOORTOP
CLASS 1. MINOR PUPPY, DOG (2 entries, 1 absent)
1st Mrs R Gee: WATERCROFT TOP HAT (17.03.12) Br Exh
Ch Kinsridge Top Gun – Watercroft Hot Cake
CLASS 2. PUPPY, DOG (7 entries, 2 absent)
1st Miss J Phillips: BLAKENS XPRESS YOURSELF (10.11.11) Br Exh BEST PUPPY
Moortop No Choice – Vision Express at Blakens
2nd Mrs J R Stevenson: BRICKIN FINE AND DANDY 914.12.11) Br Exh
Penmire Wayfarer – Brickin Neat And Tidy
3rd Mr M P Craddock & Mr J P Collins: FONTANESI GOLDEN CHALICE
(09.11.11) Brs Exhs;
Ch Kinsridge Top Gun – Black To Black from Fontanesi
Res Ms J Lloyd: ORISON THUNDERSTORM (14.10.11) Br Exh
Orison Bootlace – Rainbows End at Bannings
VHC Mr R & Mrs R Blade: KREATIN ANGEL DELIGHT (04.10.11)
Br Mrs C Hitchen
Moortop No Choice – Belleville Charlie’s Angel for Kreatin
CLASS 3. JUNIOR, DOG (5 entry – 2 absent)
1st Mrs N R Newton: STRATHINVER SMART ENOUGH (21.04.11) Br Exh
Guestlings Fairbanks at Kinsridge – Strathinver Red Red Rose
2nd Mr & Mrs S Hilditch: WATERCROFT ROYAL MAIL (29.04.11)
(29.04.11) Br Mrs R Gee
Watercroft Hot News – Watercroft Get Smart
3rd Mrs Claire Achenbach: HARAS DE L’AUBE KNOCKOUT (13.05.11)
Br Rikka Kolijonen; Cracknor Crossword – Marks Klare
CLASS 4. NOVICE, DOG ( 3 entries)
1st Miss D Rayner & Miss J Healey: SETTRENDA SIRENS SOUNDING
(26.05.11) Br Mr T & Mrs L Cooper;
Ch Jaeva For Petes Sake – Tegwani Scarlet Ribbons
2nd Mr & Mrs S Hilditch: WATERCROFT ROYAL MAIL
3rd Mrs P Wellstead: RAGNOLDS JUST BILL (15.04.11) Br Exh
Rouletta Fameuse Le Smart – Ragnolds Majic Dancer
CLASS 5. UNDERGRADUATE, DOG (1 entry – absent)
CLASS 6. POST GRADUATE, DOG (4 new entries, + 1 old,-1 absent)
1st Mrs B Ackling: RUBY RUEBEN (19.08.10) Br Mrs S Nevill-Gliddon
Jaeva Gorden Bennet – Jaeva Bee-Good RCC
2nd Miss K L Hurrion: VILLASSA DONE DEAL (01.01.11) Br Exh
Ch Belleville Lord Angel – Villassa Top Totty
3rd Mrs J Haynes: CRACKNOR CUT A CAPER (15.03.10)
Br Miss E Matell; Kinsridge Jack Daniels – Cracknor Cutting A Dash
CLASS 7. LIMIT, DOG (4 entries- 1 absent)
1st Mrs A Smith: JAVIDEL MAY JUST HAVE TOO ( 17.01.11) Br Exh
Ch Belleville Angello – Stridview Bluebell for Javidel
2nd Mrs D M Mounfield: ARDERRY SKY ROCKET (02.11.09) Br Exh
Jaeva Pocket Rocket – Jaeva Ruby Tuesday
3rd Mrs N R Newton: PENMIRE MAKORI AT STRATHINVER (17./07.10)
Br Miss A E Batley; Penmire Wayfarer - Penmire Magnolia Blossom
CLASS 8. OPEN, DOG
Mrs B Phillips Mr A Gullick & Mrs S Wilding: CH JAEVA MADE IN GOLD
(27.02.11) Br Mr M Phillips CC & BEST IN SHOW
Ch Kinsridge Top Gun –Jaeva Fancy that
Mrs M E Atkinson: MOORTOP NO CHOICE (03.10.10) Br Exh)
Wharfvalley Diamond Bright at Moortop – Moortop Shandy Choice
CLASS 9. VETERAN, DOG (2 entries, 1 absent)
1st Mrs D Rusby: HARRY’S A HERO (28.06.05) Br Mrs A Walton
Ch/SA Ch Jaeva Dutch Courage (re-imp) – Blueberry Tart
CLASS 10. SPECIAL BEGINNERS, DOG (4 entries)
1st Mrs R Gee: WATERCROFT TOP HAT
2nd Ms J Lloyd: ORISON THUNDERSTORM
3rd Mr & Mrs S Hilditch: WATERCROFT ROYAL MAIL
Res Mr R & Mrs R Blade: KREATIN ANGEL DELIGHT
CLASS 11. MINOR PUPPY, BITCH (4 entries – 1 absent)
1st Mrs R Gee: WATERCROFT TOP OF THE POPS (17.03.12) Br Exh
Ch Kinsridge Top Gun – Watercroft Hot Cake
2nd Mr B & Mrs M A Claydon: BRYMARDEN ANGELICA (02.03.12) Br Exhs
Ch Belleville Angello – Brymarden Copper Kettle
3rd Mrs R Gee: WATERCROFT OH MY DARLING (21.03.12) Br Exh
Ch Belleville Angello – Watercroft Hot Gossip
CLASS 12. PUPPY, BITCH (8 entries – 1 absent)
1st Mrs R Gee: WATERCROFT TOP TIA (17.03.12) Br Exh (Best Bitch Puppy)
Ch Kinsridge Top Gun – Watercroft Hot Cake
2nd Mrs A P Wilson: BRICKIN FASHION PLATE (14.12.11) Br Mrs J R Stevenson
Penmire Wayfarer – Brickin Neat And Tidy
3rd Miss J Phillips: BLAKENS STARLIGHT XPRESS (10.11.11) Br Exh
Moortop No Choice – Vision Express at Blakens
Res Miss G M Simpson: TEGWANI DREAM ON AT MEGALEX (05.10.11)
Br Mrs M Sargent; Tegwani Tarot Reader – Angel Flowers for Tegwani
VHC Mr M P Craddock & Mr J P Collins: FONTANESI GOLDEN TWIST (09.11.11)
Ch Kinsridge Top Gun – Black To Black from Fontanesi
CLASS 13. JUNIOR, BITCH (6 entries)
1st Mrs R Gee: WATERCROFT WEDDING BELLE (29.04.11) Br Exh
Watercroft Hot News – Watercroft Get Smart
2nd Mrs M Bettesworth: KAPITADA WHOOPS A DAISY (14.09.11) Br Exh
Ch Kinsridge Top Gun – Kapitada Daisychain
3rd Ms N List: NICNIPS BUBBLE GUM (14.05.11) Br Exh
Guestlings Fairbanks at Kinsridge (imp) – Nicnips Anya
Res Mr D E Saltmarsh: PIPRIDGES HAZEL (10.04.11) Br Exh
Brickin Better Be Good – Pipridges Tansy
CLASS 14. NOVICE, BITCH (2 entries – 2 absent)
CLASS 15. UNDERGRADUATE, BITCH (4 entries – 1 absent)
1st Mrs B Lang: STRATHINVER STRICTLY SMART (13.09.10) Br Mrs N R Newton
Ch Belleville Smart Alec – Strathinver Be Smart
2nd Ms N List: NICNIPS BUBBLE GUM
3rd Mrs A C Stones: CERASUS SUPER TROUPER (24.10.07) Br Exh
Richell Contraband JW – Hatchwoods Flare at Cerasus
CLASS 16. POST GRADUATE, BITCH (7 entries)
1st Mrs N R Newton: STRATHINVER REDDY TO STAR (13.09.10)
Ch Belleville Smart Alec – Strathinver Be Smart
2nd Mrs M Ruffles: RUFFNOR OFFBEAT (12.03.09) Br Exh
Ch Off The Cuff by Richell – Ruffnor Secret Desire
3rd Mrs M Bettesworth: KAPITADA SWEETNESS ‘N LIGHT (30.12.10) Br Exh
Brickin Smart Outlook – Kapitada Sweet Serenade
Res Mrs P A Wellstead: BRICKIN TRUE GEM (16.10.10) Br Mrs J Stevenson
Brickin Smart Outlook – Brickin Skip Away
VHC Mr P New: RAVEN BEAUTY (19.08.10) Br Mrs S Nevill-Gliddon
Jaeva Gorden Bennet – Jaeva Bee-Good
CLASS 17. LIMIT, BITCH (6 entries - 2 absent)
1st Mrs M Ruffles: RUFFNOR OFFBEAT
2nd Mrs R Gee: WATERCROFT HOT LOVE (02.05.10) Br Exh
Ch Belleville Angello – Watercroft Hot Stuff
3rd Mrs C M Howard: HATCHWOODS FLAMENCO (07.03.08) Br Exh
Richell Contraband JW – Hatchwoods Flame
Res Mrs L & Mr M J Philip: NORDALSET LUV YOU MADLY (04.04.10)
Brs Exhs; Jaeva Gorden Bennet- Nordalset Tell Me U Luv Me at Jaeva
CLASS 18. OPEN, BITCH (7 entries – 2 absent)
1st Mrs J R Stevenson: BRICKIN HOP AND SKIP (16.10.10) Br Exh CC
Brickin Smart Outlook – Brickin Skip Away
2nd Mrs J A Devereux: VICHEA DOT AND CARRY (11.01.09) Br Exh RCC
Vichea Clever Clogs – Vichea Rambling Rose
3rd Miss J Lloyd: RAINBOW END AT BANNINGS (07.08.09)
Br Mr G Burton; Brickin Smart Outlook – Scarlett Sunset Dream
Res Mrs Claire Achenbach: BOOMER JUST FOR ME (25.05.10) Brs Exhs
Cracknor Crossword – Brymarden Capuchino
CLASS 19. VETERAN, BITCH (2 entries – 1 absent)